18 yaş altı burun estetiği

18 Yaş Altı Burun Estetiği! Rinoplasti İçin Yasal İzin Gerekir mi?

18 yaş altı olan ve burun estetiği ameliyatı olmak isteyen genç hastaların belli bir yaşa gelmesi şarttır. Özellikle çocuk hastalarda kemik ve kıkırdak dokunun gelişiminin tamamlanması beklenir. Burun yapısının gelişmesinin beklendiği bu süreçte kız çocuklarındaki olgunlaşma erkek çocuklarına göre çok daha hızlı bir şekilde tamamlanır. Burun dışındaki diğer büyüme süreçleri de benzer şekilde gelişmeye devam eder. Özellikle erkek çocuklarda 18 yaşına kadar devam eden büyüme (Boy, yüz, kemik ve burun yapısı gibi) süreci kız çocuklarında genel olarak 16 yaşında durur. Bu gelişim süreci düşünüldüğünde kız çocuklarında burun estetiği ameliyatı 16 yaş itibariyle yapılabilirken erkek çocuklarda 18 yaşın beklenmesi tıbbı zorunluklar dışında beklenmesi şarttır.

Burun Estetiği ve Yaş Sınırı! En Az Kaç Yaşında Olunabilir?

Kız Çocuklarda Rinoplasti

Özellikle gelişim sürecinde yapılan ve tıbbi zorunluluk gerektirmeyen ameliyatların neredeyse tamamı sakıncalıdır. Bu yaklaşımla birlikte burun estetiği ameliyatlarında ise bazı istisnalar söz konusudur. Özellikle estetik bir beklenti olmayan kırık, doğuştan gelen nefes alamama, travma sonrası gibi ameliyatlarda hastanın belli bir yaşa gelmesi gerekmez. Doktor onayı ile bu gibi durumlarda yaşa bağlı olmadan ameliyat yapılabilir. Özellikle bu gibi durumlarda estetik ameliyatı olmakta problem yoktur. Tıbbi zorunluluğun olduğu bu ameliyatlarda hastanın yaşı ikinci planda kalır. Merak edildiği gibi “18 yaş altı burun estetiği olur mu?” sorusunun cevabı hastanın cinsiyetine bağlı olmakla birlikte tıbbi zorunlulukla birlikte değişiklik gösterir.

Üst Yaş Sınırı Kaçtır? Burun Estetiği Kaç Yaşına Kadar Olunabilir?

Burun estetiği ameliyatlarında üst yaş sınırı merak edilen konulardan birisi. Yaşı ilerlemiş hastalarda burun estetiği (rinoplasti) üst yaş sınırı 45-50 yaş aralığındadır. 45 yaş sonrasında, cilt esnekliğini hızlı bir şekilde kaybetmeye başlar. Ayrıca esnekliği azalan cildin iyileşme süreci yavaşlamaktadır. Biz bu sebeple tıbbı zorunluklar dışında 45-50 yaş üstü hastalarda burun estetiği ameliyatını önermemekteyiz. Yaşı ilerlemiş hastalarda yapılacak olan detaylı tetkik ve analizler sonrası ameliyat kararı verilir.

Erken Yaşta Burun Estetiği Neden Olunmamalı?

18 Yaş Altı Burun Estetiği

18 yaş altı birçok hasta için burun estetiği (rinoplasti) ameliyatı çoğu hekim tarafından önerilmemektedir. Genç bireylerin vücut gelişimi tamamlanmamış olmasından dolayı istenilen ideal sonuca ulaşmak zorlaşabilmektedir. Ayrıca ruhsal yapılarının da değişkenlik göstermesi bu ameliyatlara olan yaklaşımlarını da etkilemektedir. Geri dönüşlerin olmadığı bu ameliyatlarda sonuçları nasıl karşılayacakları ise büyük bir muammadır. Abartı tepkiler ve beklentilerinin zamanla değişmesi ile ameliyat sonucundan memnun kalmamalarına sebep olur.

Rinoplasti İçin Yasal İzin Gerekir mi?

18 yaş altı bireylerin ameliyatlarında yapılacak detaylı tetkik ve muayene sonrası veli rıza onam formu ile ameliyatları gerçekleşebilmektedir.

Sizde 18 yaş altı bir bireyseniz yada 18 yaş altı çocuğunuz için Burun Estetiği ameliyatı düşünüyorsanız Op. Dr. Emine Şakalar klinik hattından ücretsiz ön görüşme muayene randevusu alarak detaylara ulaşabilirsiniz.

Türkiye’nin en güzel şehri Eskişehir’de, Kulak Burun Boğaz hastalıklarına ve Burun estetiği (Rinoplasti) sorunlarınıza tek elden çözüm üretiyoruz.

İletişim

Bize Ulaşın

Language