“Burun Estetiğinde yaş sınırı var mı?” sorusu oldukça sık gündeme gelen ve güncelliğini korumaya devam bir sorudur. Burun estetiği ameliyatları için hastanın mutlaka belirli bir yaşa gelmesi kaçınılmazdır. Gelişme dönemi devam ederken kemik ve kıkırdak gelişiminin tamamlanması için bir süreye ihtiyaç söz konusudur. Yapısal olarak özellikle kadın hastalarda bu gelişim süreci erkeklere göre çok daha erken tamamlanır. Vücut gelişimi de kadınlarda öncelikli iken erkeklerde ise boy ve burun uzaması gibi gelişim süreci 18 yaşına kadar devam etmektedir. Özellikle kız çocuklarında büyüme genelde 16 yaş civarı tamamlanır ve büyüme evresi durur. Bu yapısal özellikler göz önüne alındığında kız çocuklarında 16 yaş itibariyle ve gerekli görülmesi durumunda burun ameliyatları yapılabilir. Ancak erkek çocuklarda bu yaş sınırı 18’dir. Kız çocuklarında gelişim süreci daha erken başlar ve daha erken biter. Bu sebeple 16 yaş, gerekli görülmesi durumunda kız çocuklarında ameliyat için uygun bir görülmektedir.

18 Yaş Altı Burun Estetiği Ameliyatı Olabilir mi?

Burun Estetiğin Yaş Sınırı

Vücudun gelişim süreci devam ederken estetik ve burun ameliyatı olmak oldukça sakıncalı bir durumdur. Ancak burun estetiğinde alt yaşlar için de bazı istisnalar mevcuttur. Estetik kaygısının olmadığı ancak kırık, kaza sonrası travma ve doğuştan gelen burun yapısı sorunları gibi nefes almaya engel durumlar olduğunda, hasta gerekli olan yaşa gelmeden uzman hekimin uygun görmesi ile burun estetiği ameliyatı yapılabilmektedir. Böyle durumlarda ameliyat için yaş kriteri arka plana atılabilir. Sonuç olarak “Burun Estetiğinde yaş sınırı var mı?” sorusunun cevabı hastanın mevcut durumuna ve cinsiyete bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Rinoplasti Ameliyatı Kaç Yaşına Kadar Yapılabilir? burun estetiğinde yaş sınırı Nedir?

Burun Estetiğin Yaş Sınırı

Yaşı ilerlemiş ve çeşitli nedenlerde ameliyatını ertelemek zorunda kalan birçok hastanın merak ettiği “Rinoplasti ameliyatı kaç yaşına kadar yapılabilir?” sorusu ise yine sıkça sorulan sorulardan birisidir. Yaşı ilerlemiş hastalar için burun ameliyatı üst yaş sınırı genelde 45-50 yaş arasındadır. 45 yaş ve üstü hastalarda cilt esnekliği kaybedilmeye başlandığı için iyileşme süreci de oldukça yavaşlamaya başlayacaktır. Ayrıca ameliyat sonrası istenilen başarı oranı da bu sebepler nedeniyle düşecektir. İyileşme düzeyi de bu duruma paraleldir. Bahsedilen bu avantajsız durumlar düşünüldüğünde 45-50 yaş sonrası burun estetiği ameliyatı genel olarak önerilmez. Yaşı ilerlemiş hastalar için detaylı tetkik ve muayeneler sonrası en doğru karar verilebilir.

18 Yaş Altı Burun Estetiği Ameliyatlarına Neden Sıcak Bakılmaz?

Burun estetiği gibi neredeyse tüm estetik ameliyatlarında 18 yaş altında cerrahi müdahale önerilmemektedir. Genç bireylerin fiziki gelişimi henüz tamamlanmadığı için cerrahi müdahale sonucu elde edilmek istenilen ideal sonuç oldukça zorlaşmaktadır. Ruhsal olarak henüz olgunlaşmamaları da diğer engelleyici bir sebeptir. Özellikle ergenlik dönemi ile birlikte ruh hallerinin sürekli bir değişim halinde olması, bedensel algılarının değişkenlik göstermesi de oldukça önemlidir. Geri dönüşün mümkün olmadığı estetik ameliyatlarında sonuçları nasıl karşılayacakları bilinmemektedir. Bu sebeple sonuçtan memnuniyetsizlik doğabilir.

Sizde 18 yaş altı bir bireyseniz ya da 18 yaş altı estetik ameliyatı olmayı düşünen bir çocuğunuz varsa Op. Dr. Emine Şakalar klinik hattından ücretsiz ön muayene randevusu alarak ameliyat süreciniz ile ilgili detayları netleştirebilirsiniz.

Türkiye’nin en güzel şehri Eskişehir’de, Kulak Burun Boğaz hastalıklarına ve Burun estetiği (Rinoplasti) sorunlarınıza tek elden çözüm üretiyoruz.

İletişim

Bize Ulaşın

Language