Altın oran nedir sorusundan önce insan beyni yapısı gereği orantılı ve simetrik görünen her şeye karşı daha olumlu ve pozitif algılara kapılma eğilimindedir. Bu kurallar içerisinde yer alan obje ve nesneleri gördüğünde daha olumlu algı ve fikirlere sahip olur. Yaşantımızda ise bunu, karşımızda gördüğümüz insanlara karşı istem dışı olarak da yansıtırız.  Fikirlerin oluşmasına en büyük etkiyi yaratan ise yüzümüzdür. Görünen yüz altın orana yakınsa bilincimizde oluşan algı da daha pozitif bir hal alır. Özellikle bedenen en göz önünde bulunan yüzümüz, karşı tarafta oluşacak olan algı için oldukça büyük öneme sahiptir. Altın orana sahip insan yüzü, çevresinden önce kişinin kendi özgüvensel değeri hakkında da oldukça olumlu düşüncelere sahip olmasına sebep olabilir. Bu sebeple estetik cerrahilerinde ve özellikle yüz estetiği uygulamalarında altın orana da dikkat edilmelidir.

Estetik Cerrahisinde Altın Oran Nedir?

Altın Oran

Estetik cerrahisinin en önemli branşlarından olan yüz estetiği operasyonunda yüzün daha güzel ve algılarda iyi bir yer edinmesi için altın oranın dikkate alınması oldukça önemlidir. Genel uygulamalar için “olmazsa olmazlar” kategorisinde değerlendirilmese de bu orana dikkat etmek insan algısında daha hoş algılanmaya zemin tutar. Bu sebeple yüz estetiklerinde altın orana dikkat etmek oldukça önemli bir konudur.

Yüz estetiğinde altın oran için kalıplaşmış bazı değerler mevcuttur. Örneğin yüzün uzunluğu, yüz genişliğinden 1,618 kat daha uzun olmasıdır. Kısa uzunlukların büyük uzunluklara orantısının 1,618 çıkması şarttır. Bu duruma göre burnun tepesinden dudağın merkezine olan mesafe, dudak ortasından çeneye olan uzunluğun 1,618 katı olması şarttır.

Gözler için ise; Alt göz kapağı ile kaş tepesi arası mesafenin 1,618 katı, Üst göz kapağı ile saç çizgisinin mesafesini sağlaması gerekir. Fakat altın oran olarak bu bir standart olarak düşünülmez. Altın oranda asıl amaç yüz üzerinden bulunan tüm hatların birbiri ile uyum içinde olması hedeflenir. Bu sebeple yüz estetiği uygulamalarında altın oradan destek alınması söz konudur.

Altın oran değerlendirilirken ağız, burun ve göz ayrı ayrı orantılanmak için uğraşılmaz. Özellikle yüzde amaçlanan değişime göre ve bu değişimde altın orana ne kadar yaklaşıldığı önem arz eder. Örneğin hasta sadece Burun Estetiği (Rinoplasti) ameliyatı olarak altın orana en yakın orana kavuşabilir.

İlerleyen yaş ve yorgunluk gibi nedenlerle yüzde oluşan değişimler de kişiyi altın orandan uzaklaştırması mümkündür. İstenmeyen bu gibi durumlarda ise yüz germe, dolgu tedavisi gibi alternatif çözümlerle altın orana yakınlaşma sağlanabilir.

Yüz Estetiğinde Altın Oranın Önemi

Altın Oran

Altın oran insan yüzünün değiştirilmesinde oldukça önemli bir yere sahiptir. İnsan beyni görsel algılarında orantılı olan her şeyi, her zaman kendine çok daha çekici bulmuştur. Yüz hatlarında altın orana yakınlaşmak bu sebeple oldukça önemli bir yere sahiptir.

İnsan yüzünde var olan genişlik ve uzunluk, göz ve ağız arasında var olan boşluk oranı, yüz ve alın genişliğinin gözler ile mesafesi gibi birçok değer altın orana olan yakınlığı temsil eder.

Altın Oran Phi sayısı ile temsil edilir. Phi sayısı 1,618 değeri ile ifade edilir. Bu değere yakın bir yüz o kadar orantılı ve olumlu algı oluşmasına sebep olur. Tam tersine Phi sayısı arttıkça orantısız bir yüz hattı da meydana gelmeye başlar.

Yüz güzelliği ve daha çekici olma arzusu kişi bilincinin tamamen dışındadır. Yüz orantısı, simetrik durumu ve cilt yapısı ile oldukça yakın bir ilişki içindedir. Dış dünyada kabul edilebilirlik ya da daha çekici bir görüntü için bu işlemi uygulatmaz. Aynı karşısına geçtiğinde daha orantılı bir görsel ile karşılaşmak içinde yapabilir.

Altın Orana Yakınlaşmak İçin Estetik Ameliyatı Nasıl Olmalı?

Bilinenin aksine yüz estetiği ve özellikle Burun estetiği(Rinoplasti) ameliyatlarında altın oran diye bir kural yoktur. Bazen basit bir müdahale ile bu orana yaklaşılırken bazen de burun estetiği ya da kaş kaldırma gibi dolgu işlemleri ile bunu yakalamak mümkündür. Hasta yüzünde altın oran için oran kumpası kullanmayı hekim tercih edebilir. Bu kumpas estetik uygulamasını yapacak uzman hekime müdahale etmesi gereken noktalar için yardımcı olur. Ayrıca kumpas sayesinde hasta matematiksel verileri görür ve değişim ile olacak farklılaşmayı görebilir. Özellikle yüz estetik uygulamalarında altın orana yaklaşmak için birden fazla farklı yöntem vardır. Her hastada standart bir değer mevcut değildir. Stabilite hastadan hastaya göre değişebilir.

Yüz estetiği içeresinde “Altın oran” nedir? Diye cevaplanmak istenirse yüzdeki tüm organların birbiri ile orantılı olması olarak ifade etmek oldukça doğru olacaktır. Yapılan değerlendirme sonrası estetik uygulamasında altın oranı bozan kısımlara işlem yapılır. Uygulama kimi zaman cerrahi kimi zaman sadece dolgu ile gerçekleşir ve sonuca ulaşılır.

Uygulama kapsamına bakıldığında ise;

Yüz genişliği ve uzunluğu arasında var olan orantısızlık dolgu malzemeleri ile,

Alın uzunluğundan kaynaklı ise alın yüksekliğinin arttırılması ya da kaşların yukarı kaldırılması ile,

Yüzün alt kısmında var olan bir orantısızlık ise dudak bölgesine yapılacak dolgu ya da çene bölgesine yapılacak dolgu ile giderilebilir.

Altın Oran

  • Rinoplasti (Burun Estetiği): Burun ve yüz uyumsuzluğu söz konusu ise altın oranı yakalamak için Burun estetiği yani diğer adıyla Rinoplasti ameliyatına başvurulabilir. Bu ameliyat sonrası yüzde mevcut olan sarkık, kısa ya da oldukça uzun bir görünme sahip olan burun giderilir. Burun ve yüz orantısının olmadığı ya da simetrik bir görünüm olmadığı durumda bu yönteme başvurulur.
  • Çene İmplantı uygulaması: Çenenin geride olması orantısız görünümde ortaya çıkan en büyük göstergelerden biri olabiliyor. Çene implantı ameliyatı ile çene ve burun arası orantı sağlanır ve altın oran yakalanmış olur.
  • Kaş Dolgusu ve kaldırma: Çoğu hastada ortaya çıkan, kaşlarda orantısızlık altın oranı bozan en büyük uyumsuzluk göstergesidir. Bu uyumsuzluk kaş kaldırma işlemi ile giderilir ve saç çizgisine olan uygun orana ulaşılır.
  • Kırışıklık giderme: İlerleyen yaş ve hasta yapısı gereği meydana gelen kırışıklıklar sarkmalara sebep olur. Bu durumda uygulanan dolgu işlemi ile çizgilere müdahale edilir ve doldurma işlemi yapılır. Dudak ve çene gibi bölgese uygulama ile altın oran sağlanır.

Altın Oran Yüz Estetiği Fiyatı Ne Kadar?

Birçok hastanın merak ettiği altın oran yüz estetiği fiyatı ne kadar? Sorusu cevaplanması en zor sorulardan birisidir. Çünkü her hastanın yüz hatları birbirinden farklıdır. Standart bir uygulama olmamasından dolayı göze hoş gelecek şekilde farklı uygulamalar yapılır ve altın oran yakalanabilir. Çeşitli ölçümler ve müdahale noktaları belirlendikten sonra estetik işlemler yapılmalıdır. Bu sebeple altın oran estetik fiyatları oldukça değişkendir. Kimi hastada ufak bir müdahale gerekirken kimi hastada cerrahi işlem gerekebilir. Birden fazla işlemin gerektiği durumlarda ise fiyat yükselmesi kaçınılmazdır. Sizde Altın oran yüz estetiği fiyatı ne kadar? Diye merak ediyorsanız. Op. Dr. Emine Şakalar muayenehanesinden ücretsiz ön görüşme randevusu alarak mevcut durumunuza göre fiyat bilgisine ulaşabilirsiniz.

Yüz Estetikleri Kalıcı mıdır? Altın Oran sabit kalır mı?

Yapılacak işlemlerde fiyat etkisini belirleyen en önemli faktörlerden birisi de doktordur. Uzmanı bir hekim tarafından gerçekleştirilen ve altın orana yakın bir müdahale yüz estetiğinde büyük önem taşır. Özellikle hedeflenen en az müdahale ile altın orana en yakın oranı tutturmaktır. Alanında uzman olan hekim ise oran hesaplamalarını en ince ayrıntısına göre yapar ve en az müdahale ile bu oranı tutturur.

Fiyatı etkileyen diğer bir konu ise kullanılan malzeme kalitesidir. Malzeme kalitesi ile birlikte kullanılan cerrahi ve medikal ekipmanın kalitesinin yüksek olması hedeflenen orana daha net şekilde ulaşılmasını sağlar. Tüm bu faktörler ise altın oranın kalıcılığında oldukça önemli bir yere sahiptir.

Özetle altın orana ulaşmak isteyen hastalar mutlaka doğru hekimler tarafından işleme alınmalıdır. En ufak bir hata kalıcı sonuçların yanında kişinin özgüven problemi, psikolojik rahatsızlıklar gibi istenmeyen etkilere sebep olması muhtemeldir.. Eğer sizde iyi bir altın oran yakalamak istiyorsanız ve estetik uygulamaları hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız klinik hattımızdan alacağınız uygun bir randevu ile detaylara ulaşabilirsiniz.

Türkiye’nin en güzel şehri Eskişehir’de, Kulak Burun Boğaz hastalıklarına ve Burun estetiği (Rinoplasti) sorunlarınıza tek elden çözüm üretiyoruz.

İletişim

Bize Ulaşın

Language