Piezo kapak

Genel olarak burun estetikleri şekil bozuklarına yönelik bilinen bir ameliyat olsada, sanılanın aksine nefes darlığına sebep olan ve burun kemiğinde meydana gelen eğrilik, travma gibi durumları ortadan kaldırmaya yönelik bir estetik türü ameliyatıdır. Burun estetiği diğer adıyla Rinoplasti ameliyatlarında burun kemiğinin kırılması ya da törpülenmesi amacıyla kullanılan geleneksel yöntemlerin aksine ülkemizde de giderek artan Piezo yöntemi özellikle Avrupa ülkelerinde oldukça yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Geleneksel yöntemlere göre kırıcı ve kesici alet kullanımının olmadığı Piezo yönteminde diğer dokulara zarar vermeden kemiğe şekil veren ultrasonik ses dalgaları kullanılmaktadır. Bu yöntemle ameliyat sonrasında hastaların yaşadığı ağrı ve şişlik şikâyetleri en aza iner.

Ultrasonik Piezo yöntemi ile Burun Estetiği (Rinoplasti) nedir?

Yaygınlaşma döneminde ilk başlarda diş operasyonlarında oldukça güvenli bulunan Piezo yöntemi, Burun estetiği ameliyatlarında ilk olarak Massimo Robiony tarafından 2004 yılında uygulanmaya başlanmıştır. Kesici ve kırıcı aletlerin yerine ses dalgalarının kullanılması olarak tanımlanan şekillendirme işlemidir. Piezo yöntemi kullanılan burun estetiği ameliyatında milimetrik hesaplamalar yapılır.

Dr. Massimo Robiony

Herhangi bir dokuya zarar vermeden istenilen burun şeklini meydana getiren Rinoplasti yöntemidir. Ameliyat esnasında kullanılan ses dalgaları sadece burun kemiklerine şekil verirken kemik dışı yumuşak doku, damar ve sinirlere herhangi bir zarar vermez. Bu avantajları ile diğer burun estetiği ameliyatlarından daha güvenlidir. Elbette kullanılan bu yöntem ile birlikte hasta burun yapısı burun estetiği fiyatlarının da değişken olmasına sebep olur.

Piezo Yönteminin Avantajları neler?

Piezo iç donanım

 • Rinoplasti ameliyatları yüz bölgesinde gerçekleştiği için kıkırdağın, kemiğin ve yumuşak dokunun zarar görmemesi oldukça önemli bir durumdur. Piezo yönteminde kemik çevresindeki dokular korunur. Sadece burun kemiği şekillendirmesi yapılır. Geleneksel olarak uygulanan yöntemlere göre daha başarılı sonuçlar ortaya çıkar.
 • Yüksek hassasiyet içerdiği içinde diğer yöntemlere göre çok daha detaylı müdahale şansı verir ve çok daha güvenlidir.
 • Kesici ve kırıcı aletlerin aksine çok daha düzgün bir kesim yapar. Ses dalgaları sayesinden keskin ve net hatlar ortaya çıkar.
 • Ses dalgaları sayesinde kanama riski oldukça azdır. Ayrıca kemik kırılmasına gerek duyulmadığı için şişme ve morarma riski minimal seviyededir.
 • Postop sonrası ağrı neredeyse yoktur.

Piezo yönteminin riskleri nedir?

Son teknoloji cerrahi yöntemi olan Piezo ile Rinoplasti ameliyatlarında risk neredeyse çok düşüktür. Her ameliyatta olması muhtemelen risklere oranla oldukça avantajlıdır. Her operasyon sonrası ortaya çıkması muhtemel şişlik ve morarma görülse de bu oran oldukça düşük ve nadirdir. Yapılan analizlerde bu şikâyetleri yaşayan hasta sayısı oldukça düşüktür.

Piezo Burun Estetiği hangi şartlarda tercih edilir?

Geleneksel yöntemlerin aksine daha yenilikçi olan Piezo yöntemi birçok durumda rahatlıkla uygulanmaktadır.

 • Kemerli burun yapısı
 • Geniş ya da dar bir burun yapısı
 • Sağa ya da sola yatmış çarpık burun
 • Şekli istenilen dışında olan burun ucu
 • Doğuştan bozuk şekli olan burun
 • Yapısı gereği nefes almada güçlük yaşatan burun yapısı
 • Kaza sonucu meydana gelen fonksiyon ve şekil bozukluklarında
 • Revizyon Rinoplasti ameliyatlarında
 • Burun kemiğinin kırılmasını istemeyen hastalar

Rinoplasti ameliyatını kimler yapar?

Burun ameliyatları sonuçlarına bakıldığında basit gibi görünse de şekil ve fonksiyonu sebebiyle oldukça zor ve detaylı ameliyatlardır. Bu sebeple ameliyat tercihinde mutlaka burun anatomisine hakim uzman ve tecrübe yapmış hekimler tarafından yapılmalıdır. Özellikle burun estetiği konusunda tecrübeli hekimler tarafından yapılan Piezo Rinoplasti ameliyatlarında istenilen sonuç rahatlıkla elde edilir.

Rinoplasti (Burun Estetiği) Ameliyatı Öncesi Süreç

Ameliyat öncesi mutlaka ameliyatı gerçekleştirecek uzman hekimle iletişime geçilmesi gerekir. Anestezi altında gerçekleşecek ameliyat sebebiyle gerekli kan tetkikleri, EKG ve akciğer röntgeni gibi belli başlık testler yapılmalıdır. Ameliyat açısından sorun olmadığı görüldüğü durumda operasyon için tarih belirlenebilir.

Piezo Tekniğinde Süreç Nasıl İlerler?

Piezo cihazı

Ameliyat yöntemi olarak açık Rinoplasti tercih edildiğinde cilt üzerinden minimal bir kesi yapılarak burun kemiği Piezo cihazı ile kesilir. Piezo cihazı 25-29 kHz frekasında yüksek ses dalgaları yayarak kemik dokusunu keser. Güçlü ultrason gücü sayesinde yüksek dayanıma sahip kemik yapılarını dahi kesebilmektedir. Herhangi bir kırma gibi durumlar söz konusu olmadığından kemik etrafında yer alan dokular zarar görmez. Bu sayede ameliyat esnasında daha az kanama görülür ve sonrasında ödeme ve morluk ise çok nadir meydana gelir.

Burun Estetiği Operasyonu Ne Kadar Sürer?

Genel olarak açık yöntem kullanılan burun estetiği ameliyatları 2-3 saat sürse de burun yapısı, kalın deri, şekillendirme gibi durumlara bağlı olarak operasyon süresi değişiklik gösterebilir. Piezocerrahi operasyonları uzman hekime çok daha detaylı çalışma imkanı sunması sebebiyle geleneksel açık Rinoplasti ameliyatlarına göre daha uzun sürebilmektedir.

Piezo Yöntemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Bu yöntem ile kırıcı alet vb. kullanılmaz. Ultrasonik ses frekansları kullanılarak kemik dokusu kesilir. Kemik etrafında yer alan damarlara, sinirlere ve yumuşak dokulara herhangi bir zarar verilmez.
 • Milimetrik hesaplar sayesinde ameliyat sonrası hasta memnuniyet oranı oldukça yüksektir.
 • Burun şekli ve fonksiyonunun bozulduğu, zarar gördüğü tüm durumlarda rahatlıkla ve güvenilir bir şekilde uygulanan bir yöntemdir. Sadece estetik ameliyatlarında değil burunda her ne şekilde olursa olsun gerçekleşen şekil bozukluklarında da kullanılır.
 • Burun, yaşam kalitesi açısından oldukça önemli bir organ olması sebebiyle Rinoplasti uzmanlık gerektiren bir ameliyattır. Bu sebeple deneyimli uzman hekimlerin müdahale etmesi gerekir.
 • Operasyon sonrası komplikasyonların az olması sebebiyle aynı gün ya da ertesi gün hastalar taburcu edilir.
 • Herhangi bir kırıcı alet kullanılmaması sebebiyle çok ince derisi olanlar dışında morluk ve şişlik gibi şikayetler genelde görülmez. Operasyon sonrası ağrı şikayeti çok nadir ortaya çıkar.
 • Günlük hayata dönüş ilk 3 gün sonrası başlar.

Piezo Burun Estetiği Ameliyatı Fiyatları Ne Kadar?

Bu ameliyatı olmak isteyen hemen hemen herkesin merak ettiği güncel Piezo burun estetiği ameliyat fiyatları olmuştur. Uzman bir hekime başvurmadan, ameliyat için tıbbi gereklilik şartlarını sağlamayan hastalar için burun estetiği fiyatları hakkında kesin bir şey söylemek mümkün değildir. Burun estetiği ameliyat fiyatları, hekimin tecrübesine ve ameliyat için kullandığı ameliyathane merkezine göre değişebilmektedir. Siz de burun estetiği ameliyatı olmak istiyorsanız Op. Dr. Emine Şakalar klinik hattından ücretsiz ön muayene randevusu oluşturarak estetik ameliyatı hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Türkiye’nin en güzel şehri Eskişehir’de, Kulak Burun Boğaz hastalıklarına ve Burun estetiği (Rinoplasti) sorunlarınıza tek elden çözüm üretiyoruz.

İletişim

Bize Ulaşın

Language