en iyi zaman rinoplasti için

Kış Aylarında Rinoplasti Ameliyatı! Burun Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Burun Estetiği ameliyatına karar veren hastalarının en sık merak etmiş olduğu ve soruların başında yer alan “Burun estetiği ameliyatı ne zaman olunmalı?” sorusu gelmektedir. Burun estetiği için en uygun zaman nedir? Sorusunu cevabı ise kişinin kendisini hazır hissettiği, uygun zamanı ayarladığı ve operasyonu gerçekleştiren güvenilir ve doğru hekimi bulduğu an denilebilir.

Prosedür ve ameliyat süreci hakkında detaylı bilgilere sahip olan her hasta, gerekli tıbbi kontrol sonrası ameliyata hazırdır. Mevsimsel değerlendirme söz konusu olduğunda ise herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir. Yapılan araştırmalar düşünüldüğünde ameliyat performansının mevsimlerle herhangi bir bağlantısı olmadığı ortaya çıkmıştır.

Rinoplasti ameliyatlarında hastanın genel sağlık durumu, operasyon anı ve sonrasında büyük önem arz eder ve sürecin iyi geçmesinde oldukça önemli bir husustur. Kişide mevsimsel kaynaklı grip, nezle vb. gibi hastalıkların olması sürece hasar verir ve hastanın tamamen iyileşmesi beklenmelidir.

Kış Aylarında Rinoplasti Kararı!

Kışın Burun Estetiği

Rinoplasti ameliyatları her mevsimde gerçekleştirilebilen ameliyatlardır. Ancak mevsimlere göre dikkat edilmesi gereken bir takım tedbirlerde vardır. İyileşme sürecinde aksamalar meydana gelmemesi için bu ilave tedbirlere mutlaka uyulmalıdır. Yaz ya da Kış mevsiminin de kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır.

Örneğin yaz mevsiminde hassaslaşan burun cildi güneş ışığından 1-2 ay mutlaka korunmalıdır. Kış aylarında bu durum düşünüldüğünde ise hassas olan burun cildi için oldukça avantajlı bir durumdur. Kış aylarında havanın soğuk olması ise ödemlerin daha az meydana gelmesine imkan tanır. Aralık veya Ocak ayı gibi gerçekleştirilen burun estetiği ameliyatı düşünüldüğünde, haziran ayında tam iyileşmeye yakınlaşılmış olunur ve yaz mevsimine herhangi bir kısıtlama olmadan girilir.

Rinoplasti olmak isteyen hastalarda enfeksiyon veya başka bir hastalık olmadığı sürece bahar ve kış aylarında ameliyat olmak için herhangi bir engel yoktur. Soğuk havalarda meydana gelen burun ucu ağrısı ise iyileşme sürecine olumsuz bir etkisi olmaz. Enfeksiyon ve kış aylarında artan hastalıklar düşünüldüğünde ise; ameliyat sonrası kalabalık ortamlara girmemek, enfeksiyonlu kişilerle benzer ortamlarda bulunmamak iyileşme adına oldukça önemli bir tedbirdir.

Kış Ayında Burun Estetiği Ameliyatının Faydaları

  • Daha az güneş ışığına maruz kalma
  • Yara izinde hızlı iyileşme
  • Mevsimsel alerji semptomlarının olmaması
  • Alerji ile birlikte tıkanıklık ve tahriş olmaması
  • Tatil sezonunun olmaması

Sıcak havalarda alerji sorunu yaşayan hastalar ise kış mevsiminde ameliyat olmaya karar verebilirler. Alerji göstergelerinden olan hapşırma, akıntı gibi semptomlar düşünüldüğünde doğru ameliyat mevsimi için karar vermek daha kolay olacaktır. Kış mevsiminde alerjiye bağlı bu gibi semptomların görülme sıklığı az olması sebebiyle rinoplasti kış mevsiminde tercih edilebilir.

Dikkat edilmesi diğer bir durum ise mevsimsel sıcaklıkların dışında genel olarak vakit geçirilen ortam sıcaklığıdır. Kişi ameliyat sonrası ne aşırı sıcak, ne de aşırı soğuk ortamlarda genel vakit geçirmemelidir.

Kulak Burun Boğaz Eskişehir

Son olarak unutulmaması gereken bir diğer konu ise; her ameliyatın kendine göre riskleri vardır. Mevsimlere göre görülebilecek yan etkiler ameliyat süreci ile de mevsimden bağımsız görülebilir. Mevcut sağlık durumunuza göre hassasiyetlerinizi bilmeniz ve ona göre ameliyat kararı vermeniz iyileşme sürecini oldukça hızlandıracaktır.

Sizlerde kış mevsiminde Rinoplasti (Burun Estetiği) ameliyatı olmayı düşünüyorsanız klinik hattımızdan randevu alarak detayları netleştirebilirsiniz.

Türkiye’nin en güzel şehri Eskişehir’de, Kulak Burun Boğaz hastalıklarına ve Burun estetiği (Rinoplasti) sorunlarınıza tek elden çözüm üretiyoruz.

İletişim

Bize Ulaşın

Language