2,565 Views

BURUN ESTETİĞİ (RİNOPLASTİ) NEDİR?

Rinoplasti ya da burun estetiği burun şeklinin kalıcı olarak düzeltilmesi ve değiştirilmesidir. Burada hasta ve doktor uyumu her şeyden önce gelmektedir. Hastanın fonksiyonel açıdan nefes alabilmesi ve istediği doğal, yüze en yakışan burun yapısı amaçtır. Rinoplasti için hasta detaylı olarak muayene edilip, nasıl bir burun istediğine hekim ile birlikte karar vermesi gerekir. Kız çocuklarında 16, erkek çocuklarda ise 18 yaşından itibaren uygulanabilmektedir. Yüz kemik gelişimi tamamlanmadan bu ameliyat uygulanırsa burunda eğrilmeler olması muhtemeldir.

Burnumuz kıkırdak ve kemikten oluşup üzerini deri örtmektedir. Kemik ve kıkırdak eğrilikleri giderilir, oranları ve şekli değiştirilerek yeniden şekil verilir. Burun sırtında hump dediğimiz kemer varsa düzeltilebilir, burun ucunda sağ ve sola eğrilikler varsa orta hatta getirilebilir. Burun istenilen ölçüden büyükse küçültülebilir, burun ucu düşükse kaldırılabilir, herhangi bir çöküklük varsa doldurulabilir. Bu ameliyatı uygulardan en önemli basamaklardan bir tanesi de hastanın burundan nefes alabilmesini sağlamaktır. Burun içerisinde eşlik eden kıkırdak veya kemik eğriliği, burun eti büyümesi, kronik sinüzit gibi eşlik eden hastalıklarda eş zamanlı olarak giderilmesi mümkündür.

bURUN ESTETİĞİ OPERASYON SÜRECİ

Rinoplasti ameliyatları genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Yaklaşık ameliyat süresi burna ve patolojiye göre değişmekle birlikte 3-5 saat kadar sürebilmektedir. Bu süreyi etkileyen en büyük unsur kişinin burnuna eşlik eden patolojiler olmakta. Bunun yanında ise daha önce herhangi bir burun operasyonu geçirip geçirmediğidir. Eğer daha önce burun operasyonu geçirmişse ve mevcut kıkırdakları kullanılmışsa ekstra bir müdahale gerekir. Bu işlem ise hastanın kulak veya kaburgasından kıkırdak ihtiyacı olabilmektedir. Burnun şekillendirilmesi ve beklenen şekli oluşturabilmemiz için mutlaka yeterli kıkırdak dokusuna ihtiyaç duyulmaktadır.

RİNOPLASTİ AMELİYATI SONRASINDA NELER OLUYOR?

Rinoplasti ameliyatı sonrasında hastanın burun içerisine slikon tampon koyulmaktadır. Burun dış kısmına eksternal fiksatör denilen burun kalıbı koyulmaktadır. Burnun şeklini sabitlemek amacıyla koyduğumuz tamponlar yaklaşık 7-10 gün arasında kalmaktadır. Ameliyat sonrasında yaklaşık 2-3 gün yüzde hafif şişlik ve morluk görülmesi gayet doğaldır. Özellikle 1 hafta içerisinde yüzde doksan oranında şişlikler gerilemektedir. Ameliyattan çıktıktan sonra ilk 72 saat hastanın yüze soğuk uygulama yapması esastır. Ameliyat sonrasında her şey yolunda giderse hastanede 1 gece yatış yapılmaktadır. 1 gün sonrasında hasta taburcu olur.  Ortalama 7.gün sonra slikon tamponlar çıkarılıp, 10 gün sonrada burun dış kısmındaki kalıbı alınır. Hasta 1. Ay sonunda kontrole gelir, her şey yolunda ise 3. ay, 6. ay ve 1. yıl şeklinde kontrol periyodu devam eder. Bu dönemde hastanın burnunu her türlü travma ve darbeden koruması çok önemlidir. Burnun şeklinin tam oturması yaklaşık 1 yıl içerisinde olur.

Rinoplasti ameliyatları sonrasında nadiren de olsa burunda çökmeler, eğrilmeler ve düşmeler olabilmektedir. Böyle bir durumda hastaya revizyon cerrahisi gerekir ve hasta bunu bilerek operasyona alınması gerekir.

REVİZYON BURUN ESTETİĞİ

Eskişehir Revizyon Rinoplasti Ameliyatı

Daha önce rinoplasti operasyonu geçiren hastaların, burun şeklinden memnun olmaması sıklıkla karşılaşılan bir şikayet. Bunun yanında herhangi bir darbeye maruz kalması sonrasında burunda şekil bozuklukları meydana gelebilmektedir. Böyle durumlarda revizyon rinoplasti ameliyatı uygulanır. Revizyon cerrahiler için en uygun süre diğer ameliyatın üzerinden en az 1 yıl geçmiş olmasıdır.

  • En az 1 yıl süre geçmeli
  • Kıkırdak takviyesi gerekebilir
  • Kapsamlı değerlendirilmesi gerekir

Revizyon cerrahiler için yeterli kıkırdak burun içerisinden bulunamazsa kulak veya kaburgadan destek kıkırdak almak gerekebilmektedir. Bu tür cerrahi işlemler ise basit müdahaleden tekrar açık cerrahiler gerektiren müdahalelere kadar gidebilen değişiklikler gösterebilmektedir.

Eskişehir Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı Ne Kadar? 2024 Güncel Fiyatları

Rinoplasti ameliyat ücreti birçok hasta tarafından merak edilen ve en sık karşılaşılan sorulardan birisi. Bu soruya cevap vermeden önce ameliyat süreci hakkında bilgi vermek daha doğru olacaktır. Fiyat bilgisine ulaşırken, ameliyat süreci ile birlikte kullanılan medikal malzemelerin kalitesine, ameliyathanenin ne kadar süre kullanıldığı gibi süreçlerin yanında ve en önemlisi ise hasta burun yapısı ve ameliyat zorluk derecesi ile doğru orantılıdır. Artan maliyet ve değişken fiyatların yanında ameliyat ücretinden çok daha önemli olan cerrahın bu konudaki deneyim ve tecrübesi de oldukça önemlidir. Detaylı fiyat bilgisi, hastanın detaylı incelenmesi sonrası ortaya çıkacaktır. 2024 yılı Rinoplasti ameliyat ücreti bilgisine ulaşmak için kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca Dr. Emine Şakalar’ın Burun Estetiği ile ilgili basına vermiş olduğu bir kaç makaleye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’nin en güzel şehri Eskişehir’de, Kulak Burun Boğaz hastalıklarına ve Burun estetiği (Rinoplasti) sorunlarınıza tek elden çözüm üretiyoruz.

İletişim

Bize Ulaşın

Language