1,457 Views
Kulak Estetiği & Kepçe Kulak (Otoplasti)

Kepçe kulak sorunu, ülkemizde ve dünyada oldukça sık olarak görülen yaygın bir estetik sorunudur. İşlevsel açıdan vücudun çalışmasında olumsuz bir yanı olmayan bu durum, estetik açıdan yaratmış olduğu rahatsızlıktan dolayı bir hastalık olarak nitelendirilmemiştir. Kişileri estetik açıdan rahatsız eden bu durum ise Kulak Burun Boğaz cerrahisinde de oldukça fazla yer alan bir konudur. İleri teknolojiler ve cerrahinin gelişmesi ile birlikte kepçe kulak sorunu da oldukça modern ve basit tekniklerle tedavi imkanı bulmaktadır. Özellikle estetik açıdan bu görünüme sahip olan bireylerde yaşatmış olduğu öz güven eksikliği ve toplum içinde saygınlık yaşama endişe ile psikolojik açıdan ciddi sorunlara yer açabilmektedir. Sosyal yaşamın, bireylerin iç dünyasında oldukça önemli bir yere sahip olduğu düşünüldüğünde bu sorununda cerrahi ile ortadan kaldırılmasında oldukça fayda vardır.

Kepçe kulak nedir?

Diğer adlandırılma şekli ile Yelken kulak olarak da bilinen kepçe kulak sorunu, Kulak bölgesinde görülen en yaygın şekil bozukluğu türlerinden biridir. Kulakta yer alan kıkırdak dokunun gevşemesi ile yada kulak kıvrımlarının yeteri kadar olmamasından meydana gelir. Bu durumlardan dolayı gevşemiş bir yapıya olan kulak kıkırdağı, öne veya yanlara doğru şekil bozukluğu yaşayarak eğri bir hal alır ve bireylerde hoş olmayan bir görüntüye sebep olur. Özellikle her iki kulakta da bu sorunlar gözükebildiği gibi bazı hastalarda ise tek taraflı da kepçe kulak görülebilir. Kadınların genelinin uzun saça sahip olması, bu sorunun biraz daha gizlenebilmesine olanak tanırken erkek hastalarda bu pek mümkün olmamaktadır. Durum değerlendirmelerinde erkek hastaların, bu sorunun düzeltilmesi için cerrahiye daha çok başvurulduğu görülmektedir. Ruhsal açıdan bireylere yaşatabileceği sorunlar göz önüne alındığında önüne geçilmesi gereken bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Modern tıp ile kepçe kulak ameliyatları KBB cerrahisi açısından oldukça kolay bir hale gelmiştir.

Kepçe Kulak Neden Olur? Nedenleri Neler?

Doğumdan gelen bir sorun olan kepçe kulak, kişinin genetik faktörlerinden kaynaklı olarak variyetini gösterir. Özellikle ailesinde bu sorun olan, birinci derece olan anne yada babasında kepçe kulak hikayesi olan bireylerde bu sorunun görülme sıklığı oldukça fazladır. Genetik olarak aktarılan ve kepçe kulak sorununa neden olan maddeleri aşağıda sayabiliriz.

  • Kulak arkasında bulunan kemik ile kulak kepçesi arasında var olan mesafenin çok fazla olması.
  • Kulak kıkırdak yapısının gevşek olması.
  • Kulak üst kısmında bulunan kıvrımların oluşmaması ve kulak kepçesinin düz bir yapıya sahip olması

Son zamanlarda yapılan kesinleşmemiş araştırmalarda ise kandaki östrojen hormon seviyesinin kas gevşekliği ile bağlantılı olduğu düşünelsede bu konuda henüz net ve kesinleşmiş bir bilgi mevcut değildir.

Kepçe Kulak Ameliyat Süreci

Eski dönemlerde hastaları oldukça rahatsız eden ve ömür boyu travmatik dönemler geçirilmesine sebep olan kepçe kulak sorunu son dönemlerde artık sorun olmaktan çıkmıştır. Günümüz cerrahi teknolojileri ile oldukça basit bir işlem haline gelmiştir. Özellikle okul çağı çocukların neredeyse kabusu haline gelen kepçe kulaklar, doğru teknik ve deneyimli eller ile mutlaka tedavi edilmelidir. Ciddi riskleri bulunmayan ve KBB cerrahisi için oldukça basit bir operasyon haline gelen kepçe kulak ameliyatı mutlaka deneyimli eller ile yapılmalıdır. Hastanın yaş ve psikolojik durumu göz önünde bulundurularak lokal yada genel anestezi altında yapılabilir. Kepçe kulak sorununun büyüklüğüne bağlı olarak genelde 45-90 dakika arasında süren bir ameliyattır. Genelde hastaların hastanede kalması gerekmemektedir. Ameliyat sürecinde kulak yapısına bağlı olarak, cerrahın tekniklerine göre ön ve arka kısma müdahale edilebilir. Kulak kıkırdaklarına olması gereken pozisyon verilir ve doğru konum ile ameliyat sonlandırılır. Ameliyat sonrası 1-2 hafta kalması beklenen özel bantlar ve koruyucular takılır. İyileşme sürecinin ardından bantlar çıkarılır. Yapılan cerrahi aşamasında uygulanan kesiler ise genelde kulak arkasında kaldığından yeni bir estetik sorununa yol açacak bir iz bırakmaz. Bu kesiler ayrıca hastanın duyu kabiliyetini kesinlikle olumsuz yönde etkilemez. Hızlı bir cerrahi işlemle biten kepçe kulak ameliyatları genelde 1-2 hafta içerisinde tamamen iyileşme ile son bulur. İyileşme ile kepçe kulak problemine tamamen veda edilir.

Türkiye’nin en güzel şehri Eskişehir’de, Kulak Burun Boğaz hastalıklarına ve Burun estetiği (Rinoplasti) sorunlarınıza tek elden çözüm üretiyoruz.

İletişim

Bize Ulaşın

Language