Eskişehir kepçe kulak

Kepçe Kulak (Otoplasti) Nedir? Eskişehir Kepçe Kulak Ameliyatı!

Kepçe kulak, hemen hemen toplumun genelinde var olan ve kulak yapısındaki şekil bozuklukları olarak tanımlanır. İşitme ve kulak yapısının genel fonksiyonel durumunda herhangi bir olumsuz durum yaratmayan bu sorun tam olarak bir hastalık şeklinde tanımlanmaz. Hastaları estetik açıdan rahatsız eden kepçe kulak sorunu estetik ve KBB cerrahisinde uygulama olarak kendine yer bulmuştur.

Gelişen tıp teknolojisi ve estetik cerrahisinde yaşanan gelişmemelerle birlikte kepçe kulak sorunu, oldukça kolay bir şekilde sorun olmaktan çıkmakta ve basit bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Estetik görünüm açısından kişilerde meydana getirdiği rahatsızlık hissi, beraberinde özgüven eksikliği ve özsaygı eksilmesi gibi psikolojik rahatsızlıklara neden olur. Bu sorunlar düşünüldüğünde kepçe kulak sorunu bireyin çok daha iyi bir hayat yaşaması ve kişisel değerlerinin psikolojik yönden yeniden yükselmesi adına oldukça önemli bir operasyondur.

Kepçe Kulak Nedir, Nasıl Yapılır?

Kepçe kulak; baş bölgesinde görülen en yaygın şekil bozukluğu türlerinden biridir. Kulakta yer alan kıkırdakların gevşemesi veya kulakta bulunan kıvrımların yetersiz olmasından dolayı meydana gelir. Bu eksiklikler sebebiyle gevşemiş bir yapıya sahip olan kulakta, ön tarafa ya da yana eğilmiş bir görünüm meydana gelir. Hoş olmayan bu görüntü genelde her iki kulakta görülse de bazı hastalarda tek taraflıda olabilmektedir.

Bu kulak sorunu, kadın hastalarda saçlarla kamufle edilebilir olmasına rağmen erkeklerde gizlemek pek mümkün olmamaktadır. Özellikle bu sebeple kepçe kulak ameliyatına erkekler daha fazla başvurmaktadır. Psikolojik problemlere sebep olabileceği düşünüldüğünde kepçe kulak sorunu mutlaka giderilmesi gereken bir sorun olarak önümüze çıkmaktadır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Hangi Yaşta Yapılır?

Kepçe kulak sorununun düzeltilmesinde farklı yaş gruplarına özel tedavi yöntemleri bulunur. Özellikle bebek hastalarda pozisyon sabitleyiciler, sorunun giderilmesi yönelik önemli bir yöntemdir. Çocuk hastalarda ise büyüme devam ettiği için bir süre bu tarz cihazlar kullanılabilir. Yetişkin hastalarda ise artık büyüme ve gelişme süreci sona erdiği için mutlaka cerrahi müdahale şarttır. Otoplasti olarak tanımlanan kepçe kulak operasyonu, sorun olan kulak yapısını normal hale getirir. İşlemle birlikte kalıcı bir sonuç elde edilmeye çalışılır. Özetle kepçe kulak ameliyatı her yaş grubunda farklı bir yaklaşım gerektirir.

Ameliyatı Süreci

Eskişehir Kepçe Kulak

Geçmiş dönemlerde oldukça büyük bir sorun olarak anılan kepçe kulak, günümüz cerrahi yöntemleri ile oldukça kolay bir hale gelmiştir. Okul çağı döneminde, çocuklarda büyük sorun teşkil eden kepçe kulaklar akran zorbalığı gibi etkilerle çocuklarda adeta bir kabus haline gelir. Doğru tekniklerle ve uygun bir zamanda mutlaka tedavi edilmesi şarttır.

Diğer cerrahi operasyonlara göre oldukça düşük risklere sahip kepçe kulak ameliyatı, alanında uzman cerrahlar tarafından uygun şartlarla gerçekleştirilmesi gereken bir ameliyattır. Hastanın mevcut durumu ve yaşı da değerlendirilerek lokal veya genel anestezi altında oldukça basit bir şekilde gerçekleştirilir. Ameliyat süresi ise genel olarak 1 veya 1.5 saat gibi kısa bir sürede gerçekleştirilir ve işlem sonrası hasta evine gidebilir.

Kulak yapısına kullanılacak tekniğe göre müdahale edilir. Şekil bozukluğuna göre kulağın ön ya da arka kısmına operasyon yapılır. Kulakta var olan bozukluğa göre kıkırdaklara uygun şekil verilir ve olması istenilen şekilde kulak geriye doğru çekilir. Ameliyat sonrası işlem yapılan kulaklar özel bir yöntemle sarılır ve 1-2 hafta boyunca sarılı kalır. Ayrıca ameliyat sonrasında yapılan kesiler ise kulak arkasında kaldığından estetik bir sorun teşkil etmez ve iyileşme sonrası herhangi bir ize sebep olmaz.

Ameliyat Sonrası İşitme Kaybı Olur mu?

Ameliyat sonrası merak edilen sorulardan birisi de ameliyat sonrası işitme kaybı olur mu? Yapılan ameliyat kulağın işitme fonksiyonuna yönelik gerçekleşmediğinden dolayı herhangi bir işitme kaybına neden olmaz. İyileşme sürecinde ve sonrasında kişi bu sebeple normal hayatına rahatlıkla devam edebilir. Basit ve hızlı bir ameliyatlardan olan kepçe kulak ameliyatlarında iyileşme süreci 1-2 hafta kadar sürer. Bu süreçten sonra kepçe kulak problemi ortadan kalkar ve kişi doğal görünümüne kavuşur.

Çocuklarda Kepçe Kulak Ne Zaman Yapılır?

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır

Özellikle bebeklerde tespit edilen kulak kepçesi sorunu, uzman bir doktorun müdahalesi ile takılan özel bantlarla ileride gelişebilecek ameliyat sürecini engelleyebilmektedir. Birkaç ay süre ile takılan bu bantlar büyüme ile birlikte ameliyat gerekliliğini ortadan kaldırabilmektedir. Geç kalınan müdahale ile ya da kepçe kulak sorununun geç tespiti sonrası,  ameliyat süreci uzman bir hekim tarafından değerlendirilmesi ile ortaya çıkar.

Kepçe kulak ameliyatı ileriki yaşlarda yapılabilmesine rağmen çocukluk döneminde müdahale edilmesi, çocuğun çocukluk dönemini sosyal ve psikolojik olarak güçlü geçirmesine neden olur. Bununla beraber yetişkinlik dönemine özgüveni güçlü bir çocuk olarak girmesine olanak tanır.

Doğru tespit ile birlikte çocuklarda ameliyat için en uygun dönem 4-6 yaş olarak belirlenir. Kulak yapısında gelişmenin henüz tamamlanmadığı bu dönemde yapılacak bu müdahale okul çağında akran zorbalığı ya da alaya uğrama gibi sorunları atlatmasına yardımcı olarak başarılı bir eğitim hayatına başlamasına neden olur.

Eskişehir Kepçe Kulak Ameliyatı Fiyatları

Kepçe kulak ameliyatı fiyatları birçok faktöre göre değişiklik göstermektedir. Özellikle İşlemi yapacak cerrahın bu konuda ki deneyimi, kullanılacak teknikler, malzeme kalitesi oldukça önemlidir. Ayrıca işlem yapılacak kulakta var olan şekil bozukluklarının düzeyi gibi birçok faktör fiyat konusunda etki etmektedir.

Sizde kepçe kulak ameliyatı olmayı düşünüyorsanız Op. Dr. Emine Şakalar klinik hattında ücretsiz ön görüşme muayenesi alarak detaylara ulaşabilirsiniz.

Türkiye’nin en güzel şehri Eskişehir’de, Kulak Burun Boğaz hastalıklarına ve Burun estetiği (Rinoplasti) sorunlarınıza tek elden çözüm üretiyoruz.

İletişim

Bize Ulaşın

Language