Acik-Rinoplasti

Burun Estetiğinde Açık Rinoplasti Nedir? Kapalı Rinoplastiden Farkları Neler?

Burun Estetiğinde Açık Rinoplasti nedir? Son günlerde sıkça duyduğumuz sorulardan birisi olan burun estetiğinde açık yöntem mi? kapalı yöntem mi? Sorusu oldukça gündemde olan bir konu. Açık burun estetiği yöntemi ile kapalı yöntemin arasında ki farklar neler? Açık ya da kapalı yöntemden hangisi tercih edilir? İşte Burun Estetiği ile ilgili merak edilen yöntem farkları.

Açık Burun Estetiği ve Kapalı Burun Estetiği Nedir? Farkları Neler?

Eskişehir Açık Kapalı Rinoplasti Ameliyatı

Rinoplasti ameliyatlarında karşımıza çıkan yöntem farklarından biri olan Açık Burun Estetiği, kolumella denilen bölgede kesi yapılması ile gerçekleşir. Kapalı burun estetiğinde ise bu kesi yöntemi yoktur ve ameliyat tamamen burun içerisinde gerçekleştirilir.

Açık burun estetiği yönteminde, burnun alt ucundan başlanarak yaklaşık yarım cm’lik bir kesi yapılır ve cilt kaldırılır. Bu işlemle birlikte kemik ve kıkırdak doku tamamen ortaya çıkar. Açık burun estetiği yöntemi cerrahi müdahaleyi derinleştirse de birçok avantaja sahiptir. İşlem yapılacak alana müdahaleyi kolaylaştırırken her türlü ameliyat tekniğinin uygulanmasına da imkân sağlar. En büyük dezavantajı ise ameliyat sonrası iyileşme süresi kapalı burun estetiğine göre biraz daha uzun sürmesi ve kapalı cerrahiye göre geç iyileşmesidir. Ameliyat ile birlikte meydana gelen kesi izleri ise 6 ay içerisinde tamamen kaybolmaktadır.

Kapalı burun estetiği yönteminde ise işlem tamamen burun içerisinde gerçekleşir. Kapalı rinoplasti çok eski yıllardan beri kullanılan bir yöntem olmasına rağmen bu cerrahi yöntemini hasta burun yapısına göre tercih eden hekimlerde vardır. Açık rinoplasti ameliyatından farklı olarak açılan kesiler tamamen burun içerisinde yapılır ve kemik iskelete bu şekilde ulaşılır. En büyük avantajı ise diğer ameliyat yöntemine göre çok daha hızlı iyileşme süresi olmasıdır. Ayrıca açık rinoplasti ameliyatı süresine göre çok daha kısa süren bir işlemdir.

Açık Burun Estetiği (Rinoplasti) Avantajları Nedir?

  • Açık burun estetiğin de cerrahi saha oldukça geniştir ve burun üzerinde yapılması istenilen değişikliklerde kapsamlı çalışma imkânı sunar.
  • Açık halde olan burun yapısında çok daha keskin ve net bir şekil verme imkanı sunar.
  • Özellikle revizyon ameliyatlarında önemli olan yeniden şekillendirme düşünüldüğünde açık bir sahanın olması başarı oranını yükseltir.
  • Zorlu bir burun yapısına sahip hastalarda açık cerrahi tercih edilmelidir.

Kapalı Burun Estetiği (Rinoplasti) Avantajları Nedir?

  • Burun Ucunda kesi yoktur, iyileşme süresinde kesi izi beklentisi olmaz.
  • Ameliyat sırasında damar ve sinirlerin zarar görme riski yoktur dolayısıyla ameliyat sonrası burunda ortaya çıkabilecek his kaybı ve üşüme gibi yan etkiler de yoktur.
  • Sınırlı bir cerrahi olduğundan dolayı iyileşme çok daha hızlı gerçekleşir.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatlarında Hangisi Tercih Edilmeli?

Burun Estetiği Açık Kapalı Rinoplasti

Öncelikle ameliyatın açık ya da kapalı olmasından ziyade, ameliyat sonrası ortaya çıkacak olan sonuçtur. Burun yapısı incelendiğinde cerrahiyi gerçekleştirecek olan hekiminiz sizinle birlikte doğru olan yönteme karar verecektir. Unutmamanız gereken en önemli nokta ise nasıl bir burun istediğiniz ve istediğiniz burun yapısını size sunacak olan hekimin deneyimi ve tecrübesidir.

Sizde Burun Estetiği ameliyatı olmayı düşünüyorsanız ve mevcut burun yapınızın hangi yönteme uygun olduğunu merak ediyorsanız, Op. Dr. Emine ŞAKALAR Klinik hattımızdan muayene randevusu alarak detaylara ulaşabilirsiniz. Ayrıca Sosyal Medya hesaplarımıza aşağıda yer alan linklerden ulaşabilirsiniz.

Op. Dr. Emine ŞAKALAR Resmi Instagram Hesabı için TIKLAYINIZ!

Eskişehir Burun Estetiği ve Rinoplasti Merkezi Instagram Hesabı için TIKLAYINIZ!

Op. Dr. Emine ŞAKALAR Resmi Web Sitesi için için TIKLAYINIZ!

Türkiye’nin en güzel şehri Eskişehir’de, Kulak Burun Boğaz hastalıklarına ve Burun estetiği (Rinoplasti) sorunlarınıza tek elden çözüm üretiyoruz.

İletişim

Bize Ulaşın

Language