Septoplasti Eskişehir
350 Views

Septum Deviasyonu Nedir? Eskişehir Septoplasti Ameliyatı

Septoplasti ameliyatına girmeden önce bazı bilgileri vermek çok daha doğru olacaktır. Burun tıkanıklığı rahatsızlığı toplumda hemen hemen herkeste var olan ve nefes almayı konforunu önemli ölçüde düşüren bir rahatsızlıktır. Erişkin bireylerin neredeyse üçte birinde görülen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığı daha iyi tanımak için burun bölgesi ile ilgili bazı açıklamalar yapmak daha doğru olacaktır.

Nazal Septum; Her iki Burun deliğini birbirinden ayıran ortadaki bölgeye verilen isimdir. Septum olarak anılan bu bölme ön kısımda kıkırdak bir dokudan, gerisinde ise ince bir kemik tabakadan oluşur. Üzeri mukoza ile kaplıdır. Nazal septumun burnun tam ortasından sağa veya sola doğru eğrilmesine septum deviasyonu denilmektedir. Bu eğrilme toplumun geneli düşünüldüğünde özellikle erişkenlerin %80’inde görülür ancak nefes almayı engelleyecek şekilde şikâyet oluşturmaz.

Septum Deviasyonunun Oluşma Nedenleri

Septoplasti Eskişehir

Septum deviasyonunun oluşma nedenleri nedir diyecek olursak büyük bir kısmını burun travmaları oluşturur. Bu travmalar kaza, çarpma, yüze darba alma gibi nedenler olabilir. Bunların dışında ise anne karnında meydana gelen, doğum esnasında veya sonrasında oluşan travmaları da sayabiliriz. Özellikle çocukluk döneminde meydana gelen travmalar ise burun bölgesinin farklı şekilde büyümesine neden olur. Bu büyüme ile birlikte meydana gelen aşırı kıkırdak ve kemik üretimi sonrası burun yapısında yamulmalar meydana gelir. Bununla birlikte septum kıkırdağında ise kırık bir hat meydana gelebilir ve şekil bozukluğu giderek artar. Bu bozukluk ile birlikte burnun dış görünümde kişiye rahatsızlık verecek şekilde bozulmalar meydana gelir.

Hangi Tür Şikayetlerle Kendini Gösterir

Septum Deviasyonu olan hastalarda birçok belirti meydana gelebilir. Deviasyonun şiddetine bağlı olarak belirtiler değişsede genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Burun Tıkanıklığı, horlama ve ağzı açık uyuma; Deviasyonu olan hastalarda genellikle bir tarafta tam tıkanma yaşanırken, diğer tarafta ise burun etinin şişmesine bağlı olarak değişken zamanlı tıkanıklık durumu yaşanır. Hastalar birçoğu farkında olmadan ve alıştıkları şekilde tıkanıklığı olduğu tarafa yatarak rahat nefes almaya kendilerini alıştırırlar. Tıkanıklık boyutu uzun yıllar değişmese dahi ilerleyen yaşla birlikte hastalar bu rahatsızlığı daha fazla yaşamaya başlarlar. Yapılan araştırmalarla 30 yaş sonrası hastalarda şikayetler artar ve deviasyon belirtileri kendini daha belirgin şekilde ortaya çıkarır. Diğer şikayetlerden olan ağzı açık uyuma ise özellikle sabahları kuru bir boğazla uyanma ve yapışıklık hissiyat gibi belirtilerle kendini gösterir. Kalitesiz bir uykulu gece ve yorgun bir vücut hali ile uyanılır. Bununla birlikte zor bir nefes alıp verme vücudun efor kapasitesini de düşürür.
  • Üst Solunum Yolu Enfeksiyonlar; Özellikle sık sık tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonları deviasyonun en belirgin kendini gösterme şekillerinden biridir. Sık bir şekilde üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren hastaların iyileşme süreci de uzar.
  • Burun Kanamalar; Deviasyonun bir diğer ve sıkça karşılaşılan belirtilerinden birisi de burun kanamalarıdır. Keskin ve sert bir şekilde deviasyon olan bölgede mukoza yapısı giderek incelir ve bu incelme ile birlikte burun kanamaları meydana gelir.
  • Koku alma güçlüğü; Deviasyonla birlikte meydana gelen hava kanallarında daralma ve tıkanıklıklar koku bölgesinin işlev kaybına neden olur. Koku moleküllerinin bölgeye ulaşması güçleştiğinden koku alma yeteneği de zayıflar.
  • Baş Ağrısı; Çok şiddetli olmamakla birlikte hastada kontakt baş ağrıları meydana gelir. Şiddetli olmasa da hastaya oldukça rahatsızlık verir.
  • Geniz Akıntısı
  • Diğer hastalıkları arttırması; İnsan vücudunun sağlıklı bir şekilde işleyebilmenin en temel faktörü oksijen miktarıdır. Deviasyonla birlikte rahat nefes alamama sonucu kalp ve akciğer gibi diğer organlarda var olan hastalıkları da arttırabilir. Yeni bir hastalığa neden olmasa da mevcutta ki hastalıkların şiddetini arttırabilir.

Deviasyon Teşhisi Nasıl Konulur?

Septoplasti Eskişehir

Hastalığın teşhisinde detaylı muayene çok önemlidir. Burun içi “Burun Spekulumu” denilen aletle açılarak muayeneye başlanır. Daha derin bir muayenede ise burunun arka kısmına bakılmalıdır. Burada ise Endoskopik muayene devreye girer. Burun endoskopu denilen ve ucunda yüksek çözünürlüklü mini kamera ve aydınlatma sistemi olan aletle detaylı muayene yapılır. İki muayene şekli de oldukça kolay ve ağrısızdır. Muayene aşamasında farklı bir hastalığı andıracak bir görünümden şüphelenilirse sinüs tomografine başvurularak daha detaylı bir değerlendirme yapmak mümkündür.

Septum Deviasyonunda Tedavi Yöntemi Nedir?

İnsan vücudu için en önemli fonksiyonlardan birisi olan nefes almayı engelleyen Septum Deviasyonunda tedavi yöntemi kesinlikle ameliyattır. Bu ameliyatlarına tıp dilinde ise “Septoplasti” denilmektedir. Septoplasti ameliyatları ise burun estetiğinden farklı olarak genel anestezi, lokal anestezi ve sedasyon yöntemi denilen tam uyuma olmadan yapılabilmektedir. Geçmiş yıllarda lokal anestezi tercih edilirken son yıllarda tıp teknolojilerinin gelişmesi, anestezi yöntem ve konforunda yaşanan gelişmelerle birlikte genel anestezi altında yapılmaya başlanmıştır. Genel anestezi ile birlikte cerrah için rahat bir çalışma ortamı oluşması ameliyat başarısını oldukça yükseltir.

Septoplasti Ameliyatında Yaş Sınırı ve Mevsimsel Yaklaşım

Özellikle kız çocuklarında kıkırdak doku ve kemik gelişimi erkeklere göre çok daha hızlı yaşanmaktadır. Kız çocuklarında 16-17 yaşında bu gelişim tamamlanırken erkeklerde 18 ve üzerine sarkabilmektedir. Rinoplasti ameliyatlarının aksine septoplasti ameliyatlarında herhangi bir üst yaş sınırı yoktur. Tıbbı gereklilik söz konusu olduğunda ise çocuklarda bu ameliyat rahatlıkla yapılabilmektedir. Özellikle nefes almada burun sorun yaşatan, uyku apnesine neden olan bununla birlikte ağız ve çene gelişimini olumsuz etkileyen her durumda çocuklara bu ameliyat yapılabilir. Çocuklarda gerçekleştirilen bu ameliyat tipine “Çocuk Septoplasti” denilmektedir. Burada en önemli faktör ise büyüme devam ederken, burnun büyüme noktalarına dokunulmaması gerekmektedir. Bu sınırlı mühadele ise kısıtlı bir düzeltme imkanı tanır. Bu sebeple çocuk yaşta septoplasti olan hastalarda 17-18 yaşına geldiklerinde tekrar bir ameliyata ihtiyaçları olabilir.

Mevsimsel yaklaşıma gelinecek olursa, bu tip ameliyatlar her mevsimde yapılabilir ancak mevsim geçişlerinde meydana gelen alerjiler sebebiyle burun içinde ödem, hapşırma krizleri ve buna bağlı olarak yoğun kanamalı bir süreç olacağından alerjik atakların son bulduğu dönemlerde hastalarda ameliyat olmalıdırlar.

Septum Deviasyon Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Septoplasti Eskişehir Ameliyatı

Septum deviasyon ameliyatlarında uygun kesilerle burun içinde bulunan septuma ulaşılır. İleri derecede eğrilik olan kemik kırılarak çıkartılır. Hasta burun yapısı elverdiği sürece burun içerisinde düzeltme yapılır. Bu mümkün değilse dışarıda uygun şekilde düzeltmeler yapıldıktan sonra tekrar burun içerisine yerleştirilir. Kendiliğinden erime özelliği olan özel ipliklerle yapılan kesiler dikilir. Açık veya kapalı teknik kullanmak tamamen hasta burun yapısına ve cerrahın tercine kalmıştır. Ayrıca ameliyat süresi ise 30 dakika ile 1,5 saat arasında değişkenlik gösterir. Bazı durumlarda burnun fonksiyonel yapısının yanında estetik yapısına da müdahale etmek gerekir ve estetik açıdan hastaya burun tasarlamak gerekir. Bu ameliyat tiplerine ise “Septorinoplasti” denir.

Ameliyat Sonrası Süreç

Ameliyat sonrası hastalar büyük rahatsızlıklar yaşamazlar. Genelde bir gece hastanede kaldıktan sonra taburcu olurlar. Özellikle hafif ağrılarında olabileceği bu ameliyat tipinde ağrı kesicilerle desteklenerek süreç kolaylıkla atlatılabilir. Ameliyat sonrası burun içerisine özel ve yumuşak dokulu tamponlar konulur. Bu tamponlar 3-5 gün kalır. Tamponların alınması ile birlikte hasta kısa sürede sağlığına kavuşabilir. 10 gün içerisinde ise tamamen normal hayatına dönebilir.

Son olarak sizde nefes almada zorluk yaşıyorsanız ve yukarıda belirttiğimiz şikayetlere sahipseniz, Op. Dr. Emine Şakalar klinik hattından randevu alarak muayene olabilir ve ameliyat sürecinize karar verebilirsiniz.

Türkiye’nin en güzel şehri Eskişehir’de, Kulak Burun Boğaz hastalıklarına ve Burun estetiği (Rinoplasti) sorunlarınıza tek elden çözüm üretiyoruz.

İletişim

Bize Ulaşın

Language